Toxikus hipertónia
Terhességi toxémia
Szilvási Ferenc, szülész-nőgyógyász A terhességi toxémián preeclampsia az anya olyan megbetegedését értjük, mely kizárólag terhesség kapcsán jelentkezhet, a várandósság második felében alakulhat ki.
A betegség súlyosbodása akár az anya és a magzat életét is veszélyeztetheti. A toxikus hipertónia toxikus hipertónia három alaptünete van: vizenyő, fehérjevizelés és magas vérnyomás. A tünetekhez vagy azok valamelyikéhez súlyos esetekben görcsroham és kóma is társulhat. A kórkép egyik legrégebbi elnevezése a toxaemia, illetve a toxicosis terhességi mérgezés. Mindkettő arra utal, hogy valamilyen toxin vagy toxinszerű anyag - mely a terhesség során keletkezik és kerül be az anya szervezetébe - váltja ki közvetlenül a megbetegedést, bár ezen elméletet nem sikerült alátámasztani, mivel ilyen méreganyagot nem tudtak kimutatni.
Ajánlott termékek
Hirdetés A külső hatások szerepe A toxaemia gyakorisága igen nagy eltéréseket mutat a különböző földrészeken, toxikus hipertónia és népcsoportok között. Az eltérések egyik oka a külső környezeti tényezők különbözősége.

Ezeknek a külső hatásoknak, mint elősegítő faktoroknak van szerepük a betegség kialakulásában. Ezek közül legfontosabbak az toxikus hipertónia, a táplálkozási szokások, az egészségügyi műveltség, a felvilágosítás, a ruházkodás, a higiénia.
A terhességi toxémia a leggyakoribb anyai halálokok közé tartozik. A szülés körüli anyai halálozás három fő oka még manapság is a fertőzés szepszisa toxaemia és az elvérzés. Még inkább szembetűnő a toxaemia szerepe, ha figyelembe vesszük, hogy számos elvérzéses haláleset nemcsak a vérveszteség következménye; oka összetettebb, és a toxaemia miatt kialakult véralvadási zavaroknak van benne meghatározó szerepe.
A betegségnek nemcsak az anyai, hanem a szülés körüli megnövekedett magzati halálozásban is nagy jelentősége van. Magyarországon az összes szüléshez viszonyítva előfordulási gyakorisága 10 százalék körüli. Toxikus hipertónia magas vérnyomás egy régi vagy már nem csak betegség toxémia okai Sajnos a kutatások ellenére sem ismerjük pontosan a betegség közvetlen okát.

Végső oka maga a terhesség. Általánosságban azt mondhatjuk, hogy az anyai szervezet alkalmazkodásának - a terhesség okozta változásokkal szemben fellépő - zavara vagy hiánya lehet a magyarázat. Három főbb kiváltó tényező határozható meg a toxaemia létrejöttében: Az anya betegségei.
- Főoldal » Receptek, mintaétrendek » Mintaétrend magas vérnyomás esetén
- Elõzõ rész A nitrogén-monoxid szerepe kóros állapotokban Terhességi hipertónia.
- Lehetséges-e datolyákat enni hipertóniával
Ilyenek a magasvérnyomás-betegségaz idült vesebetegségeka cukorbetegségvagy az általános érkárosodással járó betegségek. Ezekben az esetekben a toxaemia már "csak" rárakódik az előzetes betegségre, szervkárosodásra.
Mi a toxikus májbetegség?
A környezeti hatások. Ide tartozik például a nem megfelelő táplálkozás a túl egysíkú, nagymennyiségű, só- fűszer- és zsírdús táplálék , a nagyfokú fizikai igénybevétel, a pihenés- fekvés hiánya, a tartós álló- vagy ülőmunka. A klímaviszonyok változásának, időjárási frontoknak, továbbá az idegrendszeri túlterhelésnek, pszichés traumáknak is nagy a jelentőségük, és mind a toxaemia kialakulását segítik elő. A terhes méh toxikus hipertónia a méhlepény közötti kedvezőtlen vérkeringés.
Egészséges terhesség esetén a méhlepény toxikus hipertónia kitágult állapotban vannak, segítve ezzel a megfelelő vérátáramlást, míg a toxaemiás terhesekben ezek az erek összehúzódott állapotban találhatók. Régi tapasztalat, hogy az igen sok magzatvíz, ikerterhesség esetén gyakoribb a toxaemia előfordulása, amikor is a méhfal túlfeszülése rontja a vérkeringést.
Olyan terheseknél is fokozott a kockázat, akiknek alapbetegsége pl.
A toxikus májbetegség előfordulása
Milyen tünetek utalnak a toxaemiára? A toxaemia rendszeres terhesgondozással időben felismerhető és kezelhető. Ebben segít a három alaptünet: a vizenyő ödémaa magas vérnyomás hypertonia és a fehérjevizelés proteinuria felismerése. A terhességi vizenyőről elmondhatjuk, hogy egészséges terhesekben is előfordulhat kisebb lábszárödéma a terhesség végén.
Ennek oka általában a vénás nyomás fokozódása, a visszerességaz általános súlygyarapodásból adódó fokozódó statikus nyomás.
A terhességi toxémia okai
Ez azonban pihenésre, éjszakai ágynyugalomra megszűnik. Akkor kóros, ha reggelre sem múlik el és a boka vagy az lábszáron az ujj benyomatát megtartja.
Általános generalizált akkor, ha ez már kiterjed toxikus hipertónia arcra, kézre, hasfalra, szeméremajkakra. A súlygyarapodás mértéke az utolsó hónapokban meghaladja a heti fél kilót.

Ezt csak rendszeres testsúlyméréssel tudjuk ellenőrizni. A magas vérnyomás hypertonia a leggyakoribb és legfőbb tünete a toxaemiának.

Az emelkedése a betegség súlyosbodásának jele. A fehérjevizelés a vese érrendszerének zavarára utal, fokozódása szintén a betegség súlyosbodásának jele. Egyéb tünetek Az alaptünetek mellet egyéb tünetek is megjelenhetnek: fejfájás, rossz közérzet, fülzúgás, szikralátás, kettős toxikus hipertónia, látótérkiesés, májtáji, gyomortáji fájdalom, hányinger, hányás.
A legsúlyosabb formában a fő tünetekhez görcsroham társul, ami azonnali, halaszthatatlan orvosi beavatkozást igényel. Hogyan kezelhető a betegség? A három vezető tünet kezelése összetett.
Igényel belgyógyászati, szükség esetén nephrológiai és nem utolsósorban szülészeti kezelést is.
Magas vérnyomás jógaterápiája
Időben történő, gondos orvosi kezeléssel a tünetek kezelhetők, megakadályozva ezzel akár az anya, akár a magzat súlyos károsodását, nemritkán halálos szövődmény kialakulását. A toxaemia igen sok terhes kismamát veszélyeztethet, de rendszeres terhesgondozással időben kiszűrhető és kezelhető betegségről van szó. Forrás: WEBBeteg.